Popularne przeglądarki WWW to obecnie bardzo rozbudowane aplikacje. Składają się z licznych modułów wspierających nowe technologie, ułatwiające nawigacje i podwyższające multimedialną atrakcyjność prezentowanych stron Webowych. Producenci nadal toczą wyścig o pozycję na rynku popularnych przeglądarek - klientów HTTP. Aby zyskać przychylność przeciętnych użytkowników, przeglądarki muszą działać w sposób prosty i szybki, bez zmuszania użytkownika do konfiguracji skomplikowanych parametrów pracy. Domyślne ustawienia przeglądarek nie są ukierunkowane na zapewnianie bezpieczeństwa użytkownika, ale na atrakcyjność i przystępność prezentowanych stron WWW.

Taki stan rzeczy negatywnie wpływa na ochronę prywatności użytkowników. Technologie umożliwiające tworzenie wyrafinowanych i dynamicznych stron WWW, są niestety często stosowane jako narzędzia ataków. Mogą być wykorzystywane do pozyskiwania danych o osobach przeglądających strony WWW, a następnie do nakłaniania ich do skorzystania z ofert komercyjnych.

Mając na uwadze przedstawione wcześniej zagrożenia, ważna jest umiejętność konfiguracji tych aplikacji. Należy dążyć do tego, by nasza praca z klientem HTTP była zarówno bezpieczna jak i wygodna.

Poniżej przedstawione zostały zestawienia obejmujące podstawowe błędy popełniane przez użytkowników przeglądarek, wybrane niebezpieczne technologie oraz mechanizmy podwyższające bezpieczeństwo.

Jako pierwsze zostały opisane błędy użytkowników. Ta problematyka jest najważniejsza, ponieważ odpowiednia konfiguracja mechanizmów obecnych w przeglądarce traci zupełnie na znaczeniu, przy niewłaściwym postępowaniu z aplikacją.

Technologie stanowiące zagrożenie (drugie zestawienie) często mogą być jednocześnie pożytecznymi narzędziami użytkownika, dlatego warto nauczyć się świadomie je wykorzystywać.

Technologie tworzone z myślą o podwyższeniu bezpieczeństwa (zestawienie trzecie) nie ochronią nas w sposób automatyczny. Warto wiedzieć jaka jest idea ich działania i co tak naprawdę nam oferują. Wtedy możliwe będzie zrozumienie w jakich sytuacjach mogą pomóc.

Opisy konfiguracji popularnych przeglądarek wskazują w jaki sposób ustawić ich poszczególne parametry aby osiągnąć zamierzony efekt. Nie podajemy konkretnych profili ustawień - wybór ten pozostawiamy użytkownikowi. Dobór określonych parametrów powinien być uzależniony od wymagań użytkownika i poziomu bezpieczeństwa, jaki odpowiada charakterowi przeprowadzanych przez niego transakcji WWW.

To, z jakich mechanizmów i narzędzi korzystamy, a w efekcie jak chronimy naszą prywatność - powinno stanowić decyzję samego użytkownika.
Rolą tego podrozdziału jest wskazanie istniejących możliwości ( >> opis ) oraz przedstawienie ścieżek praktycznego postępowania, umożliwiającego ich wykorzystanie ( >>  +/-  ).

 

   Błędy w użytkowaniu przeglądarek
 
  Opis/
Zagrożenia
Mozilla  NC /4.75  NC /7    IE /5    IE /6   Opera /6
Lekkomyślne pobieranie plików wykonywalnych opis + + + + + +
Nieprzezorne wprowadzanie prywatnych danych do formularzy opis + + + + + +

 

   Potencjalne źródła zagrożeń:
 
  Opis/
Zagrożenia
Mozilla NC /4.75 NC /7 IE /5 IE /6 Opera /6
ActiveX opis ø ø ø  +/- 
 
 +/- 
 
ø
Cookies opis  +/- 
1
 +/- 
4
 +/- 
1
 +/- 
5
 +/- 
3
 +/- 
2
Otwieranie nowych okien bez zezwolenia opis  +/- 
1
+ + + +  +/- 
2
Przekazywanie adresu poprzedniej strony opis + + + + +  +/- 
1
JavaScript opis  +/- 
1
 +/- 
4
 +/- 
2
 +/- 
3
 +/- 
3
 +/- 
4
Obrazki trzeciej strony opis  +/- 
1
+ + + + +

 

   Użyteczne technologie i narzędzia:
 
  Opis/
Stosowanie
Mozilla NC /4.75 NC /7 IE /5 IE /6 Opera /6
protokół SSL/TLS opis  +/- 
 
 +/- 
 
 +/- 
 
 +/- 
 
 +/- 
 
 +/- 
 
protokół P3P opis ø ø  +/- 
1
ø  +/- 
1
ø


 
Powyższe zestawienia informują że:

+ - wskazany element (technologia, zagrożenie, zabezpieczenie, opcja) jest obecny w danej przeglądarce.
 
ø - wskazany element nie jest obecny w przeglądarce.
 
 +/- 

[nr]
- istnieje możliwość konfiguracji. Naciśnij  +/-  aby uzyskać dokładniejszą pomoc. W przypadku gdy możliwości konfiguracyjne w poszczególnych przeglądarkach są znacznie zróżnicowane, przedstawiamy nasze subiektywne oceny. Liczba [nr] określa miejsce jakie zajmuje dana przeglądarka w opisywanej grupie. Ocena została dokonana na podstawie przeglądu oferowanych możliwości ochrony prywatności użytkownika. Czym liczba jest niższa, tym możliwości większe.